Aktualności

Dodano: 26.05.2014 r.

QSO pomiędzy EA8 – Wyspy Kanaryjskie, a PY – Brazylią

 

Cześć Daniel, jestem Viktor. W miesiącu sierpniu 2014 roku z portu Los Cristianos, w zachodniej części wyspy Teneryfa, będę próbował w paśmie VHF - 2 metry, przeprowadzić QSO pomiędzy EA8 – Wyspy Kanaryjskie, a PY – Brazylią.
Moim wyposażeniem będzie: antena Yaga – 65 elementów o długości 50 metrów i zysku 28 dB oraz nadajnik o mocy 2.500 W (2,5 kW). Nadajnik na wybrzeżu brazylijskim ma moc 800.000 W (800 kW).
Nigdy takiej próby nie było. Jeżeli próba się uda, będzie to pierwszy kontakt na VHF - Europy (Afryka – EA8) z amerykańskim kontynentem. Będzie to też nowy rekord odległości w paśmie 2 metry. Proszę przekaż tę informację wszystkim przyjaciołom z płockiego radioklubu. Jeżeli jest możliwe umieść też tę informację na stronie klubowej SP5ZBA - od członka klubu Viktora EA8AB.
Dziękuję i pozdrawiam. Viktor EA8AB.

 

Hello Daniel, I am Victor. In Agoust, from Los Cristianos harbour, in the West Tenerife island, I test in 2 meter band VHF, intented qso from EA8 Canary Island to PY Brazil.
This is the info; antenna of 65 elements, boom of 50 meters , gain 28 dB , power 2.500 watts and P.R.A. in brasilian coast of 800 Kwatts (800.000 watts).
Never anything a this test. If is possible, is the first contact from Europe ( Africa EA8) in the VHF with America continent. Is a new new new record of distance in 2 meter band. Please, tell this news to all friend of Plock radioclub. If is possible, put in the SP5ZBA web page this information of one outside member of radio club.
Thanks you. Sincerelly, Victor EA8AB

 

SP5ZBA

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Dodano: 23.05.2014 r.

UWAGA!

 

W dniach 3 i 4 (wtorek i środa) czerwca 2014 roku radiostacja okolicznościowa HF80PLOCK będzie pracowała z terenu „Małachowianki”, najstarszej szkoły w Europie, z której została nawiązana pierwsza krótkofalowa łączność w dniu 29 kwietnia 1934 roku w Płocku.

 

Benek SQ5AZB / SP5ZBA

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Dodano: 30.04.2014 r.

Inauguracja 80.lecia płockiego krótkofalarstwa na Starym Rynku w Płocku

 

Artykuł "Płocki Stary Rynek łączy się ze światem! Idź, posłuchaj" ze strony Gazeta.pl Płock

 

Do pokolenia internetu, poczty mailowej i Facebooka: myślicie, że tylko wy macie przywilej gadania i korespondowania z ludźmi z całego globu? O nie! Przed wami światowe kontakty nawiązywali krótkofalowcy, którzy w Płocku obchodzą właśnie swoje 80-lecie. Na starówce możecie w środę podpatrzyć, jak to robią.

 

Na Starym Rynku swoją radiostację zainstalowali na małej scenie. Nie bez problemów. - Tutaj powinno być na stałe gniazdko elektryczne - trochę denerwuje się szef Harcerskiego Klubu Łączności przy Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Benedykt Sandomierski. - A nie ma i musieliśmy ciągnąć ponad 70 m kabla z Domu Darmastadt.

 

Stacja, która właśnie zainaugurowała działalność, jest stacją okolicznościową, w związku z 80-leciem płoccy krótkofalowcy dostali na nią licencję - pod znakiem HF80PLOCK - od prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Będzie działała do 30 grudnia.

 

- Dziś (czyli w środę) na Starym Rynku będziemy non stop do godz. 18, potem ze stacją będziemy chodzić po szkołach, od podstawówek w górę, i propagować krótkofalarstwo w Płocku - zapowiada prezes Sandomierski.

 

Do południa płocczanie mieli już kilka łączności krajowych i kilka zagranicznych. Np. ze Słowacją, Czechami. Z Budapesztu odezwał się Gieza ze stacji HA6VH. Te symbole to jak nazwiska krótkofalarzy. O czym gadają, kiedy się spotkają na łączach? Różnie - wymieniają się raportami, trochę o pogodzie...

 

Przy scenie na Rynku spotkacie kilku panów skupionych wokół radiostacji. Przedstawia ich Benedykt Sandomierski:
- Henryk SP5EVW,
- Adam SQ5AXA,
- Zdzisław SQ5BPX,
- Darek SQ5AXX,
- Piotr SQ5AZH,
- Daniel SQ5AXS
i on sam oczywiście - Benek SQ5AZB.

 

- Brakuje tylko Benkowego psa - śmieje się jeden z kolegów. Ale wyjątkowo pies musiał zostać i pilnować domu.

 

- Śmiało, podchodźcie do nas i naszej stacji - zachęcają płocczan krótkofalarze. - Opowiemy, jak to działa, damy porozmawiać z kimś z drugiej strony.

 

No naprawdę, nie zmarnujcie takiej okazji!

 

Anna Lewandowska - Gazeta Wyborcza

 

 

Strony: « Poprzednia 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 40 Następna »