Aktualności

Dodano: 06.12.2012 r.

ZALECENIE TECHNICZNE
w sprawie antenowych instalacji do odbioru cyfrowej TV naziemnej
oraz ich wykonania i użytkowania w praktyce

 

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!

 

W związku z nasilającą się swego rodzaju kampanią polegającą na sprzedaży do wyżej wymienionych instalacji kabla niskiej jakości, który – jak wiadomo, nie nadaje się praktycznie do niczego – proponuję, żeby każdy z nas – mając na uwadze bezpośrednią niewielką odległość od swoich nadajników oraz możliwość przenikania wysokiego poziomu napięcia wysokiej częstotliwości do instalacji własnego urządzenia i oddziaływania tego napięcia na członków rodziny – wykonał wspomnianą instalację kablem jak najwyższej jakości. Minimum niezbędnym jest według mnie kabel typu H-155 lub H-100.

 

Obecnie stosowany kabel biały w cenie po ok. 68 gr/metr stanowi nieporozumienie techniczne i jako taki powinien być wycofany z rynku. Jednak problem leży nie w jego cenie, a w jakości tego materiału. Z moich i innych Kolegów doświadczeń wynika, że instalacja antenowa wykonana nawet koncentrykiem starego typu – jednak wykonanym według przyzwoitej technologii i z właściwych materiałów – pozwala na prawie stuprocentową eliminację niepożądanych sygnałów w instalacji odbiorczej TV. Do "wygrania" poza tym jest jeszcze jeden "bonus" w naszym hobby. Po pierwsze, nie będzie zakłóceń w instalacji u naszej rodziny, po drugie – co najważniejsze – znaleźliśmy swoisty "sposób na sąsiada", czyli sami możemy udowodnić, że jego biały kabel kupiony w dobrej wierze u sprzedawców jest zwykłym bublem i jako taki powinien być wymieniony na porządny, dobrej jakości.

 

Kochani! Czas już, żeby te wszystkie "wyroby anteno podobne" zniknęły z rynku bezpowrotnie. Owszem była TV analogowa, był biały "wyrób koncentrykopodobny", którego niska jakość dała się we znaki wszystkim osobom używającym telewizory i radia. Teraz wchodzimy w epokę techniki TV cyfrowej i zaczyna się to samo!! Znowu pojawił się "kablopodobny wyrób" imitujący tzw. "kabel cyfrowy" i tylko patrzeć, jak zacznie się problem zakłóceń również na traktach cyfrowych. Nie dopuśćmy do tego stanu rzeczy! Walczmy wszyscy o to, żeby czysty eter nie oznaczał tylko obowiązków utrzymania czystego sygnału dla krótkofalowców i służb profesjonalnych, ale także by były to pewne zobowiązania dla producentów aparatury odbiorczej. Dlatego proszę Was wszystkich posiadających indywidualne anteny odbiorcze TV naziemnej cyfrowej o wykonanie torów kablowych z przyzwoitego dobrej jakości kabla, najlepiej z typów podanych przeze mnie powyżej. Poza tym zapobiegnie to niszczeniu kabla przez warunki atmosferyczne, co pozwoli na długotrwałe bezawaryjne użytkowanie takiej anteny. Nie było to możliwe przy białym kablu, ponieważ wykonany jest z PCV. Tworzywa PCV nie powinno się używać na zewnątrz budynków, ani pod ziemią, ponieważ jest ono nieodporne na promieniowanie UV oraz na wilgoć. W imieniu nas wszystkich – zwolenników czystego eteru – proszę o poważne podejście do zagadnienia. Należy szczególnie wziąć pod uwagę, że użytkownicy indywidualnych instalacji antenowych będą niedługo zmuszeni do wymiany analogowego sprzętu na cyfrowy. Warto pomyśleć od razu o przyzwoitym kablu do anteny, dla własnego dobra! Serdecznie wszystkich pozdrawiam!

 

Władek, SP3SUZ
Koordynator PZK ds. IARU MS

 

Informacja zaczerpnięta ze strony PZK

 

_____________________________________________________________________________________________

 

Dodano: 11.11.2012 r.

100 lat harcerstwa w Płocku

 

Dnia 9 listopada 2012 roku w płockim Ratuszu, pod przewodnictwem Prezydenta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego, odbyły się uroczystości związane z 100 rocznicą powstania w 1912 roku płockiego harcerstwa. Rocznicę tę obchodziły wspólnie dwie płockie organizacje ZHP i ZHR.

 

W godzinach wieczornych Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku - Pan Leonard Sobieraj otworzył wystawę "Służba i przygoda - 100 lat harcerstwa na Tumskim Wzgórzu".

 

W tym dniu od godziny 10:00 do 20:00 na terenie Muzeum Mazowieckiego w Płocku pracowała harcerska radiostacja SP5ZBA/5 z operatorami: Daniel SQ5AXS, Zdzisław SQ5BPX i Adam SQ5AXA.

 

Zachęcamy do obejrzenia.

Więcej --> 100 lat harcerstwa w Płocku

Benek SQ5AZB / SP5ZBA

Strony: « Poprzednia 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 40 Następna »